PREVENCE
PRIMÁRNÍ PREVENCE je předcházení nemocem dříve než se objeví
- Poctivým lékařským vyšetřením u preventivní prohlídky - včetně neurovývoje
- Zásadami správného / vhodného chování, hygieny, návyků, které nemocem nebo úrazům předchází
- Očkováním
SEKUNDÁRNÍ PREVENCE je již vzniklé nemoci léčit tak, aby se předešlo komplikacím nebo výraznému zhoršování zdravotního stavu
TERCIÁRNÍ PREVENCE je v pediatrii ne až tak častá. Je zaměřená na omezení progrese onemocnění, snaha o to, aby léčebně nebo rehabilitací se pacient dostal do stavu před vypuknutím nemoci / problému.
Zde věřím, že se mi podaří doplnit pár rad stran primární prevence, protože jí vnímám jako základ léčby:
Hodně lidí se mně ptá na
1/ jak zůstat v zimním období zdravý: pravidelná péče o spánek, dostatek vitaminů a minerálů- zastávám spíše přístup ve formě pestré stravy s ovocem a zeleninou denně, ideálně jejich čerstvá forma. Německé studie mluví o vitaminech denně v sirupové formě/ tabletové formě. Vitamin C je můj oblíbený, když na nás něco leze, tak i 10-ti násobky denní dávky na pár dnů se zvýšeným pitným režimem ( hodně pít = 1,5 až 2 litry za den ) a zvolnit režim ( jít dříve spát, zrušit sporty, návštěvy, kroužky ) a tělo si samo poradí, protože nastartuje samoregeneraci.
K večeři v zimě ideálně teplé jídlo: polévka, aby nás prohřála- ev přidat do jídla skořici, trošku chilli, zázvoru... Používat ve vaření v kuchyni více tymiánu, oregana a hřebíčku: přirozená antibiotika.
Oblečení adekvátní počasí. Zásadním vnímám šátky kolem krku, čepice a rukavice. Nohy v suchu!
Doma větrat často a rychle. Ráda užívám esenciální oleje do vzduchu. Sama je používám pro vás i pro sebe v ordinaci. Pomáhají regeneraci v dýchacích cestách, a zabíjejí ve vzduchu viry a bakterie. Mluvím o esenciálních olejích, ne parfémech, nebo vonných olejích. Jsou to přírodní extrakty z rostlin/dřevin/plodů a ty ve formě různých difuserů /sprayů dostaneme do ovzduší.
2/ jak neonemocnět ve školce: po návratu ze školky čistíme nosík: sterimar / vincentka a pořádně vysmrkáme, nebo odsajeme nos a to zopakujeme před spinkáním, nebo i po každém výletu s dětma, návštěvě etc. Jak čistíme zuby, tak čistíme i nos.
+ když jsou děti lehce nemocné, nebo na ně něco leze, nebo mělo dítě teplotu 37C: do školky je neposíláme. Do školky patří zdravé děti. V covidové době jsme se to naučili a nyní se zdá, že jsme to velice rychle zapomněli.
3/ jak bojovat proti / se streptokokovou infekcí: Základ je: a/ samostatné pítka /flašky, lžičky, ručníky na obličej
b/ Již na léčbě pro streptokokovou infekci - t.j. již na antibiotiku: 48 hodin po zahájení terapie VYMĚNIT KARTÁČKY NA ZUBY, + vyměnit nebo vyvařit flašky s pítky.
c/ pokud je doma někdo nemocný, nebo je ve školce streptokoková infekce: u ještě nenakažených členů domácnosti nebo u dětí: vystříkat krk anginalem nebo orofarem po návratu ze školky, nebo u dětí, co již umí cucat: t.j. obvykle nad 5 let: nechat vycucat šalvějové pastilky nebo orofar. Dá se použít jakékoliv jiné ústní desinficiens, které zrovna máte doma nebo je v lékárně. Nebo i šalvějový čaj použít ke kloktání, nebo lze jej i pít třeba s medem ( pokud nejste na med alergičtí ).
TYTO STRÁNKY A ZDE SDÍLENÉ RADY NENAHRAZUJÍ INDIVIDUÁLNÍ ODBORNOU KONZULTACI S LÉKAŘEM
VEŠKĚRÁ PRÁVA VYHRAZENA. ŽÁDNÁ ČÁST OBSAHU TĚCHTO STRÁNEK NESMÍ BÝT POUŽITA BEZ PŘEDCHOZÍHO PÍSEMNÉHO SVOLENÍ AUTORA STRÁNEK.